Sabiedrības integrācijas fonda programmas “Kultūrorientācijas kursi un iekļaušanās pasākumi Ukrainas civiliedzīvotājiem” projekts “Kopīga zeme, vērtības un darbošanās vieno”
2024.LV/2/UKR_KO/002
Projekta mērķis
Organizēt pasākumu kopumu, kuru īstenošana sniedz būtisku ieguldījumu, lai nodrošinātu kultūrorientācijas kursu un iekļaušanās pasākumu pieejamību Ukrainas civiliedzīvotājiem.
Īstenošanas periods no
01.08.2024
Īstenošanas periods līdz
31.12.2024
Pieteikuma iesniedzējs
Jelgavas valstspilsētas pašvaldības izglītības iestāde "Jelgavas Centra pamatskola"
Projekta mērķis:
Projekta realizācijas laikā radīt apstākļus, lai, Latvijas un Ukraibnas bērniem un jauniešiem sadarbojoties un darbojoties latviešu valodas apguves kursos, dienas nometnē, sporta (kulinārās, kultūras, vēsturiskajā un radošajās aktivitātēs), un ilspējīgā (arī pēc projekta noslēguma turpinās) aktīvās lasīšanas un kultūras izzināšanas klubiņā, nodrošinātu atbalstu Ukrainas bērniem un jauniešiem latviešu valodas apguvei un psihoemocionālās labbūtības nodrošināšanai, tā veicinot harmoniskas personības attīstību, un pilnveidojot komunikācijas un saskarsmes prasmes.
Uzdevumi:
- Organizēt latviešu valodas apmācības kursu nodarbības (Latvijas vēsture, kultūra un vērtības; valsts pārvalde un tiesiskums, latviešu valodas vārdu krājuma apgūšana, papildināsāna) un praktiskās nodarbības un aktivitātes, kurās apgūtais vārdu krājums tiek izmantots.
- Organizēt Latvijas un Ukrainas bērnu un jauniešu dienas nometni, kurā:
2.1. Interaktīvā veidā apgūt un praksē lietot latviešu valodu.
2.2. Organizēt ikdienas plānošanas, atgriezeniskās saites/refleksijas sniegšanas un sadarbības nodarbības, kurās tiek attīstītas komunikācijas, sadarbības un sociāli emocionālās prasmes.
2.3. Organizēt nodarbības, kurās tiek attīstīti bērnu fizisko aktivitāšu un veselīga dzīves veida ieradumi.
2.4. Organizēt nodarbības, kurās tiek attīstīta bērnu izpratne par kultūras tradīciju nozīmi vispusīgas personības attīstībā (galda spēļu pēcpusdiena, radošo pasākumu plānošana un organizēšana).
2.5. Apmeklēt un iesaistīties Jelgavas valstspilsētas un valsts svarīgus kultūrvēsturiskus objektus (Latvijas Nacionālā bibliotēka, Jelgavas Sv.Trīsvienības tornis, Jelgavas bērnu un jauniešu bibliotēka, Jelgavas sabiedriskās integrācijas centrs, dzīvesziņu un arodu sēta Jelgavā)
3.Organizēt "Aktīvās lasīšanas un kultūras izzināšanas kluba" nodarbības, kurās latviešu un ukraiņu skolēni lasa viens otram latviešu tautas pasakas, skatās filmas (Skolas somas piedāvātās) un kopīgi diskutē par redzēto un lasīto. Organizēt kultūrorientētus pasākumus (leļļu teātra izrādes, koncerti (Skolas soma)), lai iepazīstinātu ar latviešu kultūras tradīcijām). Apmeklēt Kuldīgas vecpilsētu (iekļauta UNESKO mantojuma sarakstā) un Ventspili (senā skola, zvejniecības kultūrvēsturiskā nozīme Latvijas vēsturē).
4.Organizēt projekta noslēguma pasākumu, iesaistot skolēnu vecākus, kopīgi iepazīstot latviešu un ukraiņu tautas tradīcijas.
- Latviešu valodas kursi. Kursu nodarbības tiks organizētas 3 vecumposmu grupās. Paredzamais iesaistīto skaits- 40 bērni un jaunieši (Ukrainas civiliedzīvotāji un Latvijas valstspiederīgie, kuri ģimenē sarunājas vairākās valodās (bilinvāli). Ikdienā liels uzsvars tiks likts uz nodarbībā sasniedzamā rezultāta izvirzīšanu, uzdevumiem, kas ved uz sasniedzamo rerzultātu, formatīvo vērtēšanu (dimanikas atspoguļošanu) un sumatīvo vērtēšanu. Katra temata noslēgumā tiks organizēts pārbaudes darbs (dažādu veidu- mutiski, rakstveida, projektu prezentācijas), lai izvērtētu sasniegto.
- Dienas nometnes programma (3 grupas) Ukrainas un Latvijas bērniem un jauniešiem piedāvā, neformālā un interaktīvā veidā darbojoties, gan latviešu valodas nodarbībās, gan daudzveidīgās cita veida norisēs un radošajās aktivitātēs, sporta un kultūras nodarbībās, pilnveidot komunikācijas un saskarsmes iemaņas. Vienlaikus tas ir veids, kā sekmēt sociāli emocionālās prasmes un stiprināt psihoemocionālo labbūtību, kas ģeopolitiskās situācijas dēļ ir svarīgi kā Ukrainas, tā Latvijas bērniem un jauniešiem. Tā kā daļa Ukrainas skolēnu jau ir vienu vai divus gadus mācījušies Jelgavas Centra pamatskolā un latviešu valodas pamatprasmes ir apgūtas, bet ir arī 6 skolēni, kas mācības skolā uzsāka tikai mācību gada beigās un 7 skolēni uzsāks mācības 1.klasē, liels uzsvars tiks likts uz nometnes dalībnieku diferencētu apmācību un sadarbības prasmju attīstību, lai, atgriežoties skolā, ikviens justos piederīgs un iesaistīts. Skolēnu grupa darbosies no 8.30 līdz 15.30, nodarbībās ārpus nometnes līdz 17.30. Paredzamais dalībnieku skaits- 80 bērni un jaunieši (40 Ukrainas civiliedzīvotāji un 40 Latvijas valstspiederīgie (pamatā Jelgavas Centra pamatskolas skolēni)
- Lai nodrošinātu kursos un nometnēs apgūtā nepārtrauktību, tiks organizēts "Aktīvās lasīšanas un latviešu kultūras mantojuma izzināšanas klubiņš", kurā bērni un jaunieši, kopīgi lasot latviešu tautas pasakas, skatoties filmas, apmeklējot muzejus, Nacionālo bibliotēku, kultūras pasākumus un koncertus, un citus pasākumus, diskutēs par kopīgo un atšķirīgo latviešu un ukraiņu folklorā un kultūrā.
- Lai iesaitītu skolēnu vecākus latviešu valodas apgūšanas procesā, kas ir viens no valodas apgūšanas pamatnosacījumiem, ir plānots veidot kopīgu projekta noslēguma pasākumu, iesaistot ģimenes locekļus. Paredzamais dalībnieku skaits- 160-200 cilvēki.